حاج حسن حسین زاده موحد به روایت اسناد ساواک

حاج حسن حسین زاده موحد به روایت اسناد ساواک

پنجاه و هشتمین کتاب از مجموعۀ «یاران امام به روایت اسناد ساواک» با عنوان «شهید حاج حسن حسین‎زاده موحد» توسط مرکز بررسی اسناد تاریخی منتشر شد.

این مجموعۀ ۵۳۰ صفحه‎ای تنها بخشی از اسناد به دست آمده دربارۀ دوران مبارزات مرحوم حاج حسن حسین زاده است و گویا اسناد بایگانی اصلی ساواک در مورد این مرد مبارز مفقود شده است؛ چه اینکه در ابتدای کتاب پس از بخش مربوط به «پیام رهبر انقلاب حضرت آیت الله خامنه‎ای»، دربخش «سخن ناشر» می‎خوانیم: «آنچه در این مجموعه گردآوری شده، اسناد باقی‎مانده در بایگانی دادستانی نیروهای مسلح شاهنشاهی است. متأسفانه اسناد مبارزاتی این مرد موحد در بایگانی ساواک موجود نبود تا بتوان ابعاد مختلف وجودی او را در این دوران به تصویر کشید…»

پس از «سخن ناشر» بخش بعدی کتاب (از صفحۀ یارده تا چهل) مشتمل بر زندگینامۀ دقیق و مستند حاج حسن حسین زاده است که بیشتر با تمرکز بر حیات مبارزاتی او بر ضد رژیم پهلوی و نمایانگر زندگی این ایثارگر تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی است. هرچند دیگر ادوار زندگی و مبارزۀ ایشان در این زندگینامه به اختصار آمده است اما بخش مربوط و مرتبط با موضوع کتاب، از لحاظ استناد و جامعیت قابل توجه است .

پس از «سخن ناشر» و «زندگینامه» بخش اصلی کتاب با عنوان «اسناد» آغاز می‎شود که حجم اصلی کتاب (حدود چهارصد و یازده صفحه) را به خود اختصاص داده است.

پنجاه و هشتمین کتاب مجموعۀ «یاران امام به روایت اسناد ساواک» ویژۀ مرحوم حاج حسن حسین‎زاده موحد، بهار ۱۳۹۵ در هزار نسخه ۵۳۰ منتشر شده است و به زودی به بازار نشر می‎آید.

همچنین مستند ” عارفی با دو حکم شهادت” پیرامون حاج حسن حسین زاده موحد در سه قسمت در شب های ۲۶ تا ۲۸ اردیبهشت ماه از شبکه اول سیما پخش شد که در آینده در سایت قرار خواهد گرفت.

حاج حسن حسین زاده موحد برادر همسر شهید محمد کچویی در ۲۹ اسفند ماه ۱۳۹۴ پس از نیم قرن مجاهده و مبارزه در گذشت ، روحش شاد و نامش گرامی باد.

منبع